Menu
Your Cart

Davet

Değerli Meslektaşlarımız,


Çocuk Metabolizma Hastalıkları Akademisi toplantılarının 5.si, 6-7 Ekim 2023 tarihinde Ankara’da yapılacaktır. Bu yılın sempozyum konusu “Hücre Trafiği Bozuklukları” olarak belirlenmiştir. 

Bu yılki CMAK Sempozyumunu, ülkemizde dismorfoloji eğitimi ve genetik laboratuvarlarının kurulmasında büyük katkıları olan Prof. Dr. Beyhan Tüysüz hocamızın onuruna düzenliyoruz.  

Hücre trafiği bozukluklarının, genetik kökenli metabolik ve nörolojik bozukluklar yanında dismorfolojinin moleküler etiyopatogenezinde de önemli rol oynadığı son yıllarda anlaşılmaya başlanmış, kalıtsal metabolik hastalıklar ile ilgili ana kitaplarda ayrı bir hastalık grubu olarak yerini almıştır. Bu gelişmeler, klinik fenotipten moleküler mekanizmalara giden tanısal yolculukta klinik ve temel bilimler ile ilgili bilim insanlarına ortak yeni bir bakış açısını kazandırmaktadır. Sempozyum ülkemizde bir ilk olmaktadır.

Sempozyumda hücre trafiği bozukluklarına genel yaklaşım, klinik bulgular, organ ve sistem tutulumları, hücresel trafiğin in vitro takibi, tanısal yaklaşımlar ile biyokimyasal, omiks, genetik/biyoinformatik çalışmalar ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

Hücre trafiği ile ilgili hastalarınızı sunarak katkıda bulunmanız, her yıl olduğu gibi vaka sunumları ve interaktif tartışmalara renk katacaktır.

Sempozyum ile ilgili bilgileri cmak.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.


Saygılarımızla,

Prof. Dr. Ali Dursun